Jednoosobowa działalność i spółka jawna – tanio już było
Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu proste formy działalności gospodarczej w wielu przypadkach przestały być korzystne podatkowo. W takich sytuacjach przedsiębiorcy powinni rozważyć podjęcie działań reorganizacyjnych.
Jeszcze do niedawna w polskim porządku prawnym można było zidentyfikować szeroką dostępność preferencyjnych opcji prowadzenia działalności gospodarczej pod kątem stosunkowo niskich obciążeń publiczno–prawnych. Takie preferencje występowały w szczególności w przypadku relatywnie prostych i szeroko wykorzystywanych w obrocie form prowadzenia działalności – przykładowo w postaci tzw. jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) czy spółki jawnej. Można więc sformułować tezę, że takie formy były atrakcyjne przede wszystkim z powodu ograniczonych obowiązków formalnych oraz stosunkowo korzystnych regulacji w zakresie obciążeń podatkowych i składkowych.
Warto jednak podkreślić, że wybór ww. form prawnych w kontekście prowadzonej działalności związany jest także ze znacznie większą ekspozycją przedsiębiorców na ryzyka związane z bieżącą działalnością. Można więc uprościć, że wybór JDG czy spółki jawnej przez podatników był wielokrotnie podyktowany chęcią szybszego rozwoju i ograniczenia kwestii formalno-administracyjnych, z jednoczesną akceptacją dodatkowych ryzyk spoczywających na takich śmiałkach. Warto się zastanowić czy ten rachunek jest nadal opłacalny.
Wraz z wejściem w życie 1 stycznia br. przepisów tzw. Polskiego Ładu proste formy działalności gospodarczej takie jak JDG i spółka jawna niekoniecznie muszą być już bowiem „najtańszymi” formami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta